United Chemi-Con EKY-350ELL122MK30S
EKY-350ELL122MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-350ELL122MK30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKY-350ELL122MK30S.pdf
Availability of EKY-350ELL122MK30S
QUANTITY
EKY-350ELL122MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-350ELL122MK30S
Internal Part NumberEIS-EKY-350ELL122MK30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.65A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-350ELL122MK30S
Related LinksEKY-350EL, EKY-350ELL122MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-350ELL122MK30S Details Description
Related parts for EKY-350ELL122MK30S
CONN HEADER 100POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf