United Chemi-Con EKY-350ELL392MM40S
EKY-350ELL392MM40S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-350ELL392MM40S
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKY-350ELL392MM40S.pdf
Availability of EKY-350ELL392MM40S
QUANTITY
EKY-350ELL392MM40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-350ELL392MM40S
Internal Part NumberEIS-EKY-350ELL392MM40S
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.28A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-350ELL392MM40S
Related LinksEKY-350EL, EKY-350ELL392MM40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-350ELL392MM40S Details Description
Related parts for EKY-350ELL392MM40S
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN .062 24-26AWG AU CRIMP datasheet.pdf
SWITCH KNOB RIBBED 0.74" PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 162 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf