United Chemi-Con EKY-500ELL221MJ16S
EKY-500ELL221MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-500ELL221MJ16S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKY-500ELL221MJ16S.pdf
Availability of EKY-500ELL221MJ16S
QUANTITY
EKY-500ELL221MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-500ELL221MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKY-500ELL221MJ16S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-500ELL221MJ16S
Related LinksEKY-500EL, EKY-500ELL221MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-500ELL221MJ16S Details Description
Related parts for EKY-500ELL221MJ16S
CONN COVER FOR HOOD HA SIZE 2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
23P MTA100 CONN ASSY F/T RED datasheet.pdf
AM60012-94 STOP PAWL SPRI datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND MULTI 100' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL GRN DIFF datasheet.pdf