United Chemi-Con EKY-500ELL821ML20S
EKY-500ELL821ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-500ELL821ML20S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKY-500ELL821ML20S.pdf
Availability of EKY-500ELL821ML20S
QUANTITY
EKY-500ELL821ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-500ELL821ML20S
Internal Part NumberEIS-EKY-500ELL821ML20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.21A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-500ELL821ML20S
Related LinksEKY-500EL, EKY-500ELL821ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-500ELL821ML20S Details Description
Related parts for EKY-500ELL821ML20S
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 300W datasheet.pdf
KIT STARTER FOR AT83C24 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 160MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 250V datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE 500MM 22 AWG datasheet.pdf