United Chemi-Con EKY-800ELL801MM25S
EKY-800ELL801MM25S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-800ELL801MM25S
Brief Description
CAP ALUM 800UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKY-800ELL801MM25S.pdf
Availability of EKY-800ELL801MM25S
QUANTITY
EKY-800ELL801MM25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-800ELL801MM25S
Internal Part NumberEIS-EKY-800ELL801MM25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-800ELL801MM25S
Related LinksEKY-800EL, EKY-800ELL801MM25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-800ELL801MM25S Details Description
Related parts for EKY-800ELL801MM25S
CAP CER 3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
1064 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf