United Chemi-Con EKYA101ELL390MH15D
EKYA101ELL390MH15D picture photo
Mfg. Part Number
EKYA101ELL390MH15D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKYA101ELL390MH15D.pdf
Availability of EKYA101ELL390MH15D
QUANTITY
EKYA101ELL390MH15D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYA101ELL390MH15D
Internal Part NumberEIS-EKYA101ELL390MH15D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKYA Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYA
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYA101ELL390MH15D
Related LinksEKYA101EL, EKYA101ELL390MH15D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYA101ELL390MH15D Details Description
Related parts for EKYA101ELL390MH15D
IC REG CTRLR BUCK PWM 32-QFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.4K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
6P 4C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
MICRO 37C P 10" RBW NI datasheet.pdf
MICRO 37 F 48" RBW datasheet.pdf
PROG ENCODER 2000 PPR datasheet.pdf
CRYSTAL 6.00 MHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf