United Chemi-Con EKYB100ELL222MJ25S
EKYB100ELL222MJ25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB100ELL222MJ25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKYB100ELL222MJ25S.pdf
Availability of EKYB100ELL222MJ25S
QUANTITY
EKYB100ELL222MJ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB100ELL222MJ25S
Internal Part NumberEIS-EKYB100ELL222MJ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.91A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB100ELL222MJ25S
Related LinksEKYB100EL, EKYB100ELL222MJ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB100ELL222MJ25S Details Description
Related parts for EKYB100ELL222MJ25S
IC SUPERVISOR 4.85V LOW SOT23 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 5% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10.5KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC AMP DVR RF 40.5-43.5GHZ datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100 R/ANGLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TWEEZER FLAT ROUNDED 2A 4.75" datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf