United Chemi-Con EKYB250ELL272ML20S
EKYB250ELL272ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB250ELL272ML20S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKYB250ELL272ML20S.pdf
Availability of EKYB250ELL272ML20S
QUANTITY
EKYB250ELL272ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB250ELL272ML20S
Internal Part NumberEIS-EKYB250ELL272ML20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.61A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB250ELL272ML20S
Related LinksEKYB250EL, EKYB250ELL272ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB250ELL272ML20S Details Description
Related parts for EKYB250ELL272ML20S
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
TERM DISCONNECT W/O STB WM BG datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM W/SCREW 12POS datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR TIN 30POS datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 80MSPS 64VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf