United Chemi-Con EKYB500ELL471MK20S
EKYB500ELL471MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB500ELL471MK20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKYB500ELL471MK20S.pdf
Availability of EKYB500ELL471MK20S
QUANTITY
EKYB500ELL471MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB500ELL471MK20S
Internal Part NumberEIS-EKYB500ELL471MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.82A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB500ELL471MK20S
Related LinksEKYB500EL, EKYB500ELL471MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB500ELL471MK20S Details Description
Related parts for EKYB500ELL471MK20S
FEED-THRU TERM BLOCK 24-10 AWG datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 8A 800V DPAK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8WDFN datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 7.5V 10W datasheet.pdf