United Chemi-Con EKYB630ELL102ML25S
EKYB630ELL102ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL102ML25S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL102ML25S.pdf
Availability of EKYB630ELL102ML25S
QUANTITY
EKYB630ELL102ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL102ML25S
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL102ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.73A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL102ML25S
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL102ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL102ML25S Details Description
Related parts for EKYB630ELL102ML25S
IC ACCELERATOR I2C 1CH TSOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK 35MM DIN MULTLEVEL BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
TERM BLOCK SIDE ENTRY 3POS .400 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 20DIP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf