United Chemi-Con EKYB630ELL222MM40S
EKYB630ELL222MM40S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL222MM40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL222MM40S.pdf
Availability of EKYB630ELL222MM40S
QUANTITY
EKYB630ELL222MM40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL222MM40S
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL222MM40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.67A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL222MM40S
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL222MM40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL222MM40S Details Description
Related parts for EKYB630ELL222MM40S
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 118UH 380MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 640V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 502 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf