United Chemi-Con EKYB630ELL821MK35S
EKYB630ELL821MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKYB630ELL821MK35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKYB630ELL821MK35S.pdf
Availability of EKYB630ELL821MK35S
QUANTITY
EKYB630ELL821MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKYB630ELL821MK35S
Internal Part NumberEIS-EKYB630ELL821MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUnited Chemi-Con - KYB Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKYB
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKYB630ELL821MK35S
Related LinksEKYB630EL, EKYB630ELL821MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKYB630ELL821MK35S Details Description
Related parts for EKYB630ELL821MK35S
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSID 0-50MV DIP datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf