Vishay Thin Film PHP00805E5903BBT1
PHP00805E5903BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E5903BBT1
Brief Description
RES SMD 590K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E5903BBT1.pdf
Availability of PHP00805E5903BBT1
QUANTITY
PHP00805E5903BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E5903BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E5903BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E5903BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E5903BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E5903BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E5903BBT1
SHIELDING BAG 10X14 METAL-IN datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR PR 16-VQFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 14MM PROM R/Y/G datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR 82P2281 datasheet.pdf
C/A LC-SC DUP 50/125 MM 7M datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 28 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
D SUB MA 15 POLE METALLIZED PLAP datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 5KV 500MA AXIAL datasheet.pdf