United Chemi-Con EKZE500EC3821MK35S
EKZE500EC3821MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE500EC3821MK35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKZE500EC3821MK35S.pdf
Availability of EKZE500EC3821MK35S
QUANTITY
EKZE500EC3821MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE500EC3821MK35S
Internal Part NumberEIS-EKZE500EC3821MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.96A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE500EC3821MK35S
Related LinksEKZE500EC, EKZE500EC3821MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE500EC3821MK35S Details Description
Related parts for EKZE500EC3821MK35S
SIDACTOR 4CHP 300V 400A MS-013 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 09VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf