United Chemi-Con EKZE500ETE681MK30S
EKZE500ETE681MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE500ETE681MK30S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKZE500ETE681MK30S.pdf
Availability of EKZE500ETE681MK30S
QUANTITY
EKZE500ETE681MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE500ETE681MK30S
Internal Part NumberEIS-EKZE500ETE681MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE500ETE681MK30S
Related LinksEKZE500ET, EKZE500ETE681MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE500ETE681MK30S Details Description
Related parts for EKZE500ETE681MK30S
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 4.93 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT.5E 10M datasheet.pdf
100UF 35V 10X12MM 125C 2500H datasheet.pdf