United Chemi-Con EKZE630ELL681MM20S
EKZE630ELL681MM20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE630ELL681MM20S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZE630ELL681MM20S.pdf
Availability of EKZE630ELL681MM20S
QUANTITY
EKZE630ELL681MM20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE630ELL681MM20S
Internal Part NumberEIS-EKZE630ELL681MM20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZE
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE630ELL681MM20S
Related LinksEKZE630EL, EKZE630ELL681MM20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE630ELL681MM20S Details Description
Related parts for EKZE630ELL681MM20S
OSCILLATOR TTL PROG 5V ST datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT PINS datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 8.33A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED HB CXA3050 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf