United Chemi-Con EKZE630ETD121MJ16S
EKZE630ETD121MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKZE630ETD121MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZE630ETD121MJ16S.pdf
Availability of EKZE630ETD121MJ16S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EKZE630ETD121MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE630ETD121MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKZE630ETD121MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesKZE
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance76 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE630ETD121MJ16S
Related LinksEKZE630ET, EKZE630ETD121MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE630ETD121MJ16S Details Description
Related parts for EKZE630ETD121MJ16S
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 25POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 220-250MHZ SFU datasheet.pdf
CABLE HOUSING datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf
TIP SINGLE FLAT 1/32" FOR WM120 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 1000 FT YL datasheet.pdf