United Chemi-Con EKZH160ETD332ML20S
EKZH160ETD332ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZH160ETD332ML20S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKZH160ETD332ML20S.pdf
Availability of EKZH160ETD332ML20S
QUANTITY
EKZH160ETD332ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZH160ETD332ML20S
Internal Part NumberEIS-EKZH160ETD332ML20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesKZH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.25A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZH160ETD332ML20S
Related LinksEKZH160ET, EKZH160ETD332ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZH160ETD332ML20S Details Description
Related parts for EKZH160ETD332ML20S
IDC CABLE - AKC26H/AE26M/X datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf