United Chemi-Con EKZN250ELL152MK20S
EKZN250ELL152MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN250ELL152MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZN250ELL152MK20S.pdf
Availability of EKZN250ELL152MK20S
QUANTITY
EKZN250ELL152MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN250ELL152MK20S
Internal Part NumberEIS-EKZN250ELL152MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN250ELL152MK20S
Related LinksEKZN250EL, EKZN250ELL152MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN250ELL152MK20S Details Description
Related parts for EKZN250ELL152MK20S
FILTER LINE 2.2MH 2.2A TYPE 450 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP 33F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 8A 32VAC 35VDC 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
SGE-245-4-1220 01850M SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf