United Chemi-Con EKZN350ELL272MLN3S
EKZN350ELL272MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN350ELL272MLN3S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZN350ELL272MLN3S.pdf
Availability of EKZN350ELL272MLN3S
QUANTITY
EKZN350ELL272MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN350ELL272MLN3S
Internal Part NumberEIS-EKZN350ELL272MLN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN350ELL272MLN3S
Related LinksEKZN350EL, EKZN350ELL272MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN350ELL272MLN3S Details Description
Related parts for EKZN350ELL272MLN3S
RES 620 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 6DIPGW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 31 AWG 1000 FT GY datasheet.pdf
Non-Isolated 10A SIP DC/DC Converters datasheet.pdf