United Chemi-Con EKZN6R3ELL152MH20D
EKZN6R3ELL152MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKZN6R3ELL152MH20D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKZN6R3ELL152MH20D.pdf
Availability of EKZN6R3ELL152MH20D
QUANTITY
EKZN6R3ELL152MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN6R3ELL152MH20D
Internal Part NumberEIS-EKZN6R3ELL152MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance41 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN6R3ELL152MH20D
Related LinksEKZN6R3EL, EKZN6R3ELL152MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN6R3ELL152MH20D Details Description
Related parts for EKZN6R3ELL152MH20D
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 39MH 41MA 147 OHM TH datasheet.pdf
RES 226 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
ULTRAFIT RA HDR ASSY TIN PLATED datasheet.pdf
4 A Dual-Channel Gate Driver IC datasheet.pdf