United Chemi-Con EKZN6R3ELL272MJ20S
EKZN6R3ELL272MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN6R3ELL272MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKZN6R3ELL272MJ20S.pdf
Availability of EKZN6R3ELL272MJ20S
QUANTITY
EKZN6R3ELL272MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN6R3ELL272MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKZN6R3ELL272MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.96A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN6R3ELL272MJ20S
Related LinksEKZN6R3EL, EKZN6R3ELL272MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN6R3ELL272MJ20S Details Description
Related parts for EKZN6R3ELL272MJ20S
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 31DL POS SLD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 9.94K OHM 0.15W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf