United Chemi-Con EKZN6R3ELL272MJ20S
EKZN6R3ELL272MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN6R3ELL272MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EKZN6R3ELL272MJ20S.pdf
Availability of EKZN6R3ELL272MJ20S
QUANTITY
EKZN6R3ELL272MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN6R3ELL272MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKZN6R3ELL272MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.96A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN6R3ELL272MJ20S
Related LinksEKZN6R3EL, EKZN6R3ELL272MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN6R3ELL272MJ20S Details Description
Related parts for EKZN6R3ELL272MJ20S
MOD PWR LINE FILTER W/INLET 1A datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1.2 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP FOR RECPT SIZE 2 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 7A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO214AC datasheet.pdf