United Chemi-Con EKZN800ELL102MLP1S
EKZN800ELL102MLP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN800ELL102MLP1S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKZN800ELL102MLP1S.pdf
Availability of EKZN800ELL102MLP1S
QUANTITY
EKZN800ELL102MLP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN800ELL102MLP1S
Internal Part NumberEIS-EKZN800ELL102MLP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKZN
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN800ELL102MLP1S
Related LinksEKZN800EL, EKZN800ELL102MLP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN800ELL102MLP1S Details Description
Related parts for EKZN800ELL102MLP1S
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 42 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
PAC-M340-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .050 THRUHL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf