United Chemi-Con EKZN800ELL820MH20D
EKZN800ELL820MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKZN800ELL820MH20D
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKZN800ELL820MH20D.pdf
Availability of EKZN800ELL820MH20D
QUANTITY
EKZN800ELL820MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN800ELL820MH20D
Internal Part NumberEIS-EKZN800ELL820MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN800ELL820MH20D
Related LinksEKZN800EL, EKZN800ELL820MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN800ELL820MH20D Details Description
Related parts for EKZN800ELL820MH20D
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.6V PP/PP SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMA datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG SMA-RP MMCX datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf