Amphenol Pcd EL2M102G00
EL2M102G00 picture photo
Mfg. Part Number
EL2M102G00
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLOCK 10POS 5.08MM R/A
Datasheet Download
EL2M102G00.pdf
Availability of EL2M102G00
QUANTITY
EL2M102G00 Order Process
Ship out your order
Specifications of EL2M102G00
Internal Part NumberEIS-EL2M102G00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesEL2M
PackagingTray
Number of Levels2
Positions Per Level5
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature105°C
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EL2M102G00
Related LinksEL2M1, EL2M102G00 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
EL2M102G00 Details Description
Related parts for EL2M102G00
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M40 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.3A 36 MOHM TH datasheet.pdf
IND CM 7 MH 1.50A TH NPB datasheet.pdf