Panasonic Electronic Components ELC-10D221E
ELC-10D221E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-10D221E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 1.1A 210 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-10D221E.pdf
Availability of ELC-10D221E
QUANTITY
ELC-10D221E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-10D221E
Internal Part NumberEIS-ELC-10D221E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series10D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-10D221E
Related LinksELC-1, ELC-10D221E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-10D221E Details Description
Related parts for ELC-10D221E
FIXED IND 8.2UH 105MA 2.2 OHM datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MOTOR 4POLE 9W 83X81MM 230VAC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 370KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 37A SOT-227 datasheet.pdf
OSC CRO 1560-1615 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf