Panasonic Electronic Components ELC-10D2R2E
ELC-10D2R2E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-10D2R2E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 5.9A 14 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-10D2R2E.pdf
Availability of ELC-10D2R2E
QUANTITY
ELC-10D2R2E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-10D2R2E
Internal Part NumberEIS-ELC-10D2R2E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series10D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating5.9A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-10D2R2E
Related LinksELC-1, ELC-10D2R2E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-10D2R2E Details Description
Related parts for ELC-10D2R2E
RES SMD 80.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 776VC DO15 datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf