Panasonic Electronic Components ELC-12D181E
ELC-12D181E picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12D181E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 1.58A 210 MOHM
Datasheet Download
ELC-12D181E.pdf
Availability of ELC-12D181E
QUANTITY
ELC-12D181E Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12D181E
Internal Part NumberEIS-ELC-12D181E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series12D
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating1.58A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12D181E
Related LinksELC-1, ELC-12D181E Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12D181E Details Description
Related parts for ELC-12D181E
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 0.50MM 8POS datasheet.pdf
CONN EURO TERM BLK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HDR 12POS 2MM datasheet.pdf
VERTICAL CABLE MANAGER 6IN WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEX ADAPT SMD 3.8" datasheet.pdf