TE Connectivity Raychem Circuit Protection ROV05-471K-S
ROV05-471K-S picture photo
Mfg. Part Number
ROV05-471K-S
Brief Description
VARISTOR 423V 400A DISC 5MM
Datasheet Download
ROV05-471K-S.pdf
Availability of ROV05-471K-S
QUANTITY
ROV05-471K-S Order Process
Ship out your order
Specifications of ROV05-471K-S
Internal Part NumberEIS-ROV05-471K-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge400A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy17.5J
Package / CaseDisc 5mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ROV05-471K-S
Related LinksROV05-, ROV05-471K-S Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
ROV05-471K-S Details Description
Related parts for ROV05-471K-S
Connector Receptacle 10 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE .80 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THYRISTOR 320V 80A SMB datasheet.pdf
DIODE SILICON PIN SOD-882T datasheet.pdf
RES 99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf