Panasonic Electronic Components ELC-12E100L
ELC-12E100L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-12E100L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.5A 23 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-12E100L.pdf
Availability of ELC-12E100L
QUANTITY
ELC-12E100L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-12E100L
Internal Part NumberEIS-ELC-12E100L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series12E
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-12E100L
Related LinksELC-1, ELC-12E100L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-12E100L Details Description
Related parts for ELC-12E100L
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
WIRE GLOBAL LIMIT SW SOFTWARE datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
LED XLAMP ML-C ROYAL BLUE datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACTS 1.5MM datasheet.pdf