Panasonic Electronic Components ELC-15E122
ELC-15E122 picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E122
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 850MA 540 MOHM
Datasheet Download
ELC-15E122.pdf
Availability of ELC-15E122
QUANTITY
ELC-15E122 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E122
Internal Part NumberEIS-ELC-15E122
Material - Core-
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating850mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)540 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E122
Related LinksELC-1, ELC-15E122 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E122 Details Description
Related parts for ELC-15E122
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 2.1M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0402 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf