Panasonic Electronic Components ELC-15E181L
ELC-15E181L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-15E181L
Brief Description
FIXED IND 180UH 2.3A 100 MOHM TH
Datasheet Download
ELC-15E181L.pdf
Availability of ELC-15E181L
QUANTITY
ELC-15E181L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-15E181L
Internal Part NumberEIS-ELC-15E181L
FamilyFixed Inductors
Series15E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating2.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 3 Leads
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-15E181L
Related LinksELC-1, ELC-15E181L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-15E181L Details Description
Related parts for ELC-15E181L
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INVERTER 1000V 6MA SGL CCFL LAMP datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
SAW FILTER RF 869MHZ SM3030-6 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.5A 3PICOSTAR datasheet.pdf
CAP FILM 27 NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf