Panasonic Electronic Components ELC-16B822L
ELC-16B822L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-16B822L
Brief Description
FIXED IND 8.2MH 280MA 5.6 OHM TH
Datasheet Download
ELC-16B822L.pdf
Availability of ELC-16B822L
QUANTITY
ELC-16B822L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-16B822L
Internal Part NumberEIS-ELC-16B822L
Material - Core-
Inductance8.2mH
Tolerance±10%
Current Rating280mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5.6 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-16B822L
Related LinksELC-1, ELC-16B822L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-16B822L Details Description
Related parts for ELC-16B822L
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRANSLATOR TTL-DIFF PECL 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 500MA 620 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.27M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 450-470MHZ 1/4W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COAX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf