Vishay/Dale RNC55H4930BRB14
RNC55H4930BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4930BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 493 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4930BRB14.pdf
Availability of RNC55H4930BRB14
QUANTITY
RNC55H4930BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4930BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4930BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)493
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4930BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4930BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4930BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4930BRB14
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 2512 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/RED datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
POWER CORD 2.5A 2.5M datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
HOUSING CAP 2.13 DIA SERIES 2 CK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
AC 10C 10#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf