Panasonic Electronic Components ELC-18B222L
ELC-18B222L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18B222L
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 750MA 880 MOHM
Datasheet Download
ELC-18B222L.pdf
Availability of ELC-18B222L
QUANTITY
ELC-18B222L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18B222L
Internal Part NumberEIS-ELC-18B222L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
Series18B
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2mH
Tolerance±10%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)880 mOhm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18B222L
Related LinksELC-1, ELC-18B222L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18B222L Details Description
Related parts for ELC-18B222L
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 20W +5V/-5V DUAL datasheet.pdf
IC 1.62V SUPPLY MONITOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 21W1 RIVETED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 35V JB 0402 datasheet.pdf