Panasonic Electronic Components ELC-18E682L
ELC-18E682L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18E682L
Brief Description
FIXED IND 6.8MH 390MA 2.2 OHM TH
Datasheet Download
ELC-18E682L.pdf
Availability of ELC-18E682L
QUANTITY
ELC-18E682L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18E682L
Internal Part NumberEIS-ELC-18E682L
FamilyFixed Inductors
Series18E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance6.8mH
Tolerance±10%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.2 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.988" (25.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18E682L
Related LinksELC-1, ELC-18E682L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18E682L Details Description
Related parts for ELC-18E682L
RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 1.5A 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC GATE DVR LOW SIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf
26500 12C 12#20 P BY RECP WC datasheet.pdf
150UF 25V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf