Panasonic Electronic Components ELC-3FNR20N
ELC-3FNR20N picture photo
Mfg. Part Number
ELC-3FNR20N
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 200NH 2.5A SMD
Datasheet Download
ELC-3FNR20N.pdf
Availability of ELC-3FNR20N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELC-3FNR20N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-3FNR20N
Internal Part NumberEIS-ELC-3FNR20N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesN
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance200nH
Tolerance±30%
Current Rating2.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-3FNR20N
Related LinksELC-3, ELC-3FNR20N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-3FNR20N Details Description
Related parts for ELC-3FNR20N
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
REPLACEMENT PART FOR CRIMP DIE datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf