Panasonic Electronic Components ELF-19N016A
ELF-19N016A picture photo
Mfg. Part Number
ELF-19N016A
Brief Description
FILTER LINE 7.4MH 1.6A TYPE 19N
Datasheet Download
ELF-19N016A.pdf
Availability of ELF-19N016A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELF-19N016A Order Process
Ship out your order
Specifications of ELF-19N016A
Internal Part NumberEIS-ELF-19N016A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELF-xxN Series 23/Feb/2013
Standard Package100
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesN
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance7.4mH
Current1.6A
DC Resistance (DCR)185 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-20°C ~ 115°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.709" L x 1.083" W (18.00mm x 27.50mm)
Height (Max)1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELF-19N016A
Related LinksELF-1, ELF-19N016A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELF-19N016A Details Description
Related parts for ELF-19N016A
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OP AMP PREC 36V LN DUAL SOIC datasheet.pdf