Panasonic Electronic Components ELF-20N006A
ELF-20N006A picture photo
Mfg. Part Number
ELF-20N006A
Brief Description
LINE FILTER 69MH .6A N SERIES
Datasheet Download
ELF-20N006A.pdf
Availability of ELF-20N006A
QUANTITY
ELF-20N006A Order Process
Ship out your order
Specifications of ELF-20N006A
Internal Part NumberEIS-ELF-20N006A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELF-xxN Series 23/Feb/2013
Standard Package250
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesN
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance69mH
Current600mA
DC Resistance (DCR)1.25 Ohm
Impedance-
Operating Temperature-20°C ~ 115°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.787" L x 1.260" W (20.00mm x 32.00mm)
Height (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELF-20N006A
Related LinksELF-2, ELF-20N006A Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELF-20N006A Details Description
Related parts for ELF-20N006A
LIGHT DETECTOR OPIC SCHMITT-TRIG datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 100MA 13.2 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LINE INTERFACE UNIT 100-LQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf