Panasonic Electronic Components ELJ-RF18NJF
ELJ-RF18NJF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-RF18NJF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 240MA 700 MOHM
Datasheet Download
ELJ-RF18NJF.pdf
Availability of ELJ-RF18NJF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELJ-RF18NJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-RF18NJF
Internal Part NumberEIS-ELJ-RF18NJF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance18nH
Tolerance±5%
Current Rating240mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.2GHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-RF18NJF
Related LinksELJ-R, ELJ-RF18NJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-RF18NJF Details Description
Related parts for ELJ-RF18NJF
IC DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
FUSE TELECOM .5A 600V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC CONV PENTIUM PROCESSR TO220-7 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 230MA 3.3 OHM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 30A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
LIGHT SENSOR AMBIENT 5MM FLAT datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf