Panasonic Electronic Components ELL-5PM5R6N
ELL-5PM5R6N picture photo
Mfg. Part Number
ELL-5PM5R6N
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 1.35A 68 MOHM
Datasheet Download
ELL-5PM5R6N.pdf
Availability of ELL-5PM5R6N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ELL-5PM5R6N Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-5PM5R6N
Internal Part NumberEIS-ELL-5PM5R6N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±30%
Current Rating1.35A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)68 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.204" L x 0.204" W (5.20mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-5PM5R6N
Related LinksELL-5, ELL-5PM5R6N Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-5PM5R6N Details Description
Related parts for ELL-5PM5R6N
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 8SIP datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
HYDRAULIC CRIMP HEAD ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 980NM 2PLCC datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 1.02A Lighting eSIP-7C datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 475K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf