Panasonic Electronic Components ELL-6UH271M
ELL-6UH271M picture photo
Mfg. Part Number
ELL-6UH271M
Brief Description
FIXED IND 270UH 370MA 1.2 OHM
Datasheet Download
ELL-6UH271M.pdf
Availability of ELL-6UH271M
QUANTITY
ELL-6UH271M Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-6UH271M
Internal Part NumberEIS-ELL-6UH271M
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating370mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.251" L x 0.236" W (6.40mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-6UH271M
Related LinksELL-6, ELL-6UH271M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-6UH271M Details Description
Related parts for ELL-6UH271M
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 6.3MM TERM datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING 14AWG #8 BLUE/GRN datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLDE SEAL 10POS datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf