Panasonic Electronic Components ELL-8TP1R2NB
ELL-8TP1R2NB picture photo
Mfg. Part Number
ELL-8TP1R2NB
Brief Description
INDUCTOR 1.2 UH
Datasheet Download
ELL-8TP1R2NB.pdf
Availability of ELL-8TP1R2NB
QUANTITY
ELL-8TP1R2NB Order Process
Ship out your order
Specifications of ELL-8TP1R2NB
Internal Part NumberEIS-ELL-8TP1R2NB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Compliance
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP
Packaging*
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.2µH
Tolerance±30%
Current Rating8A
Current - Saturation8.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.7 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELL-8TP1R2NB
Related LinksELL-8T, ELL-8TP1R2NB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELL-8TP1R2NB Details Description
Related parts for ELL-8TP1R2NB
RES SMD 1.62K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
ACCY EXT TRIGGER CABLE E100 datasheet.pdf
PUNCH LOCK PIN SPRING datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NO 75MA 4-SOP datasheet.pdf
RES 305K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
GDT 600V 20% 60KA datasheet.pdf