Amphenol Pcd ELM033100
ELM033100 picture photo
Mfg. Part Number
ELM033100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 3POS 5MM ANGLED
Datasheet Download
ELM033100.pdf
Availability of ELM033100
QUANTITY
ELM033100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELM033100
Internal Part NumberEIS-ELM033100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesELM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationAngled
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature105°C
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.79 Nm (7.0 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELM033100
Related LinksELM0, ELM033100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELM033100 Details Description
Related parts for ELM033100
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC MULT-FUNCTION GATE SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 1MM 36POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf