| Internal Part Number | EIS-ELSH-J71C3-0CPGS-D5700 | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 400 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - White | |
| Series | SHUEN | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | White, Cool | |
| CCT (K) | 5700K (5310K ~ 6020K) | |
| Flux @ 85°C, Current - Test | 139 lm | |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 160 lm (160 lm ~ 180 lm) | |
| Current - Test | 700mA | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.7V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 62 lm/W | |
| CRI (Color Rendering Index) | 70 | |
| Current - Max | 750mA | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | |
| Thermal Resistance of Package | 6°C/W | |