Amphenol Pcd ELXH10500
ELXH10500 picture photo
Mfg. Part Number
ELXH10500
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM
Datasheet Download
ELXH10500.pdf
Availability of ELXH10500
QUANTITY
ELXH10500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXH10500
Internal Part NumberEIS-ELXH10500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesELXH
PackagingTray
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header OrientationVertical
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorBlack
Operating Temperature125°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXH10500
Related LinksELXH, ELXH10500 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ELXH10500 Details Description
Related parts for ELXH10500
CAP MICA 1500PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 50-SEC 28-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 26A TO-3P datasheet.pdf