United Chemi-Con ELXM221VSN471MQ35S
ELXM221VSN471MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM221VSN471MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
ELXM221VSN471MQ35S.pdf
Availability of ELXM221VSN471MQ35S
QUANTITY
ELXM221VSN471MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM221VSN471MQ35S
Internal Part NumberEIS-ELXM221VSN471MQ35S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM221VSN471MQ35S
Related LinksELXM221VS, ELXM221VSN471MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM221VSN471MQ35S Details Description
Related parts for ELXM221VSN471MQ35S
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC PC CRD PWR-INT SWITCH 24-SSOP datasheet.pdf
CONN SSL RCPT & BLADE 2POS 4MM datasheet.pdf
RESISTOR 100 OHM 100W 5% WW datasheet.pdf
RES 14 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIE ELECTRICAL INDENTOR datasheet.pdf
TOP1.5GS 12/90 5.08 OG EEXE datasheet.pdf
PUNCH UNIT-CONNECTOR 25 PIN datasheet.pdf
FRAME PANEL MOUNT SZ3 FOR 4MOD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf