United Chemi-Con ELXM3B1VSN151MQ25S
ELXM3B1VSN151MQ25S picture photo
Mfg. Part Number
ELXM3B1VSN151MQ25S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
ELXM3B1VSN151MQ25S.pdf
Availability of ELXM3B1VSN151MQ25S
QUANTITY
ELXM3B1VSN151MQ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXM3B1VSN151MQ25S
Internal Part NumberEIS-ELXM3B1VSN151MQ25S
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXM3B1VSN151MQ25S
Related LinksELXM3B1VS, ELXM3B1VSN151MQ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXM3B1VSN151MQ25S Details Description
Related parts for ELXM3B1VSN151MQ25S
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
BS II DUAL datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
26500 12C 12#20 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 25 V datasheet.pdf