United Chemi-Con ELXS201VSN821MP45S
ELXS201VSN821MP45S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS201VSN821MP45S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ELXS201VSN821MP45S.pdf
Availability of ELXS201VSN821MP45S
QUANTITY
ELXS201VSN821MP45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS201VSN821MP45S
Internal Part NumberEIS-ELXS201VSN821MP45S
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.17A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.870" (47.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS201VSN821MP45S
Related LinksELXS201VS, ELXS201VSN821MP45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS201VSN821MP45S Details Description
Related parts for ELXS201VSN821MP45S
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 3A (Switch) 20-QFN (4x4) datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-8 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 8V 0.63A SC70-6 datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf